Η θέση και ο ρόλος της Μικρασιάτισσας κατά τους νεότερους χρόνους, έως το 1922

“Η θέση και ο ρόλος της Μικρασιάτισσας
κατά τους νεότερους χρόνους, έως το 1922”


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ 7ου ΣΥΜΠΟΣΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,  27 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2015

17.00΄   Προσέλευση – Διαπίστευση – Παραλαβή Φακέλων
17.45΄   Μουσικό πρόγραμμα από τη Χορωδία “Δίκτυο Mikrasiatis
18.00΄   Προσφωνήσεις – Χαιρετισμοί επισήμων.
              Απονομή τιμητικής διάκρισης στη Μέλπω  Λογοθέτη - Μερλιέ. Θα την παραλάβει
              Εκπρόσωπος του “Κέντρου Μικρασιατικών Σπουδών”.
18.30΄   Πανηγυρική ομιλία της Ομότιμης Καθηγήτριας του Παντείου Πανεπιστημίου  
Νίκης   Καλτσόγια – Τουρναβίτη με θέμα :  “Τιμή στην Ελληνίδα Μικρασιάτισσα   
της  πρωτοσποράς ”.

19.00΄   Διάλειμμα 15 λεπτών.
             
1η Συνεδρία

Προεδρεύουσα : Καλλιόπη Στεριάδου
Μέλη : Ζαχαρούλα Καραβά -  Μαγδαληνή Καραγκιόζογλου

19.20΄   Εισηγήτρια : Μαρία Βεϊνόγλου
Θέμα : “Η Ρωμηά των μεσοαστικών κέντρων της Καππαδοκίας, μέσα από την Ασιανή  
Μυθιστορία «Συλλαίος» του Νικ. Βακαλόπουλου”.
19.50΄  Εισηγητής : Θεοδόσης Πυλαρινός
Θέμα : “Πληροφορίες για τα Παρθεναγωγεία και την Εκπαίδευση των θηλέων από
τον Φάρο της Ανατολής και το αρχείο του Μ. Ευαγγελίδη στις αρχές του 20ου αι.”
20.20΄  Εισηγητής :  Αθανάσιος Φραγκούλης
              Θέμα : “Το Ομήρειο Παρθεναγωγείο και η εκπαίδευση των γυναικών στη Σμύρνη”.

20.50΄   Τέλος εργασιών 1ης ημέρας


ΣΑΒΒΑΤΟ,  28 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2015

2η Συνεδρία

Προεδρεύουσα : Χρυσούλα Αθηνάκη
Μέλη : Λαμπρινή Σπανοπούλου – Γκέλυ Σακαλλόγλου

18.15΄  Εισηγήτρια : Κυριακή Αμαραντίδου
              Θέμα : “Ας μορφώσωμεν τας θυγατέρας μας Ελληνοπρεπώς!: Η εκπαίδευση θηλέων 
                μέσα από τις στήλες της εφημερίδας «Αργοναύτης»”.
18.45΄   Εισηγητής :  Νίκος Τόμπρος
Θέμα : “Η σωματειακή δράση των Μικρασιατισσών (1877-1922) : Χώροι 
πολιτικών και εθνικών κινητοποιήσεων”.

19.15΄   Διάλειμμα 15΄ λεπτών.

3η Συνεδρία

Προεδρεύων : Χρήστος Χατζηϊωάννου
Μέλη : ΄Ελσα Ανθρακίδου  -  Τάκης Κωστιδάκης

19.30΄   Εισηγητής : Μιχάλης Βαρλάς
              Θέμα : “Η Σμυρνιά ως εικόνα και ως υποκείμενο στις αρχειακές πηγές”.

20.00΄    Εισηγητής : Κωνσταντίνος Φωτιάδης
               Θέμα : “Η γυναίκα του Πόντου στην περίοδο της Γενοκτονίας”.

20.30΄    Τέλος εργασιών 2ης ημέρας - Δεξίωση


ΚΥΡΙΑΚΗ, 29 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2015

4η Συνεδρία

Προεδρεύων : Μάκης Λυκούδης
Μέλη : Γιώργος Νουβέλογλου -  Γεωργία Τσομώκου

18.15΄  Εισηγήτρια : Φωτεινή Καραμαλούδη
               Θέμα : “Το θέατρο στη Μ. Ασία και η ανάδειξη γυναικών ηθοποιών ως απότοκο του 
               πολιτισμικού των επιπέδου και της οικονομικής ανάπτυξης”.

18.45΄  Εισηγήτρια : Σούλα Αντωνίου
             Θέμα : “Η ανάδυση της γυναικείας υποκειμενικότητας στην Κωνσταντινούπολη του
 19ου – 20ου αιώνα”.

19.15΄   Διάλειμμα 15΄ λεπτών.


5η Συνεδρία

Προεδρεύων : Χάρης Σαπουντζάκης
Μέλη : Αρχάγγελος Γαβριήλ - Κώστας Τσοπανάκης

19.30΄  Εισηγητής :  Κωνσταντίνος Νίγδελης
              Θέμα : “Καππαδοκία, γυναικών δρώμενα”.

20.00΄   Εισηγητής :  Θοδωρής Κοντάρας
Θέμα : “ «Η Σμυρνιά». Το πορτρέτο των γυναικών της Ιωνίας, μέσα από τους 
χαρακτηρισμούς στα γλωσσικά ιδιώματα της Ερυθραίας και της Σμύρνης”.

20.30΄  Λήξη των εργασιών του 7ου Συμποσίου.
              Συμπεράσματα.

20.45΄  Τραγούδια από τις “Γυναίκες του Χορευτικού Ομίλου Ν. Ερυθραίας”.
Share on Google Plus

About George Lekakis

    ΣΧΟΛΙΑ
    ΣΧΟΛΙΑ ΜΕΣΩ Facebook

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΚΤΥΩΣΗΣ